آخرین مطالب

یک کشف پیش از تاریخ در کوه پنج انگشتی

1

معاون میراث فرهنگی یزد از کشف سر پیکان فلزی مربوط به دوران تاریخی در کوه پایه های پنج انگشتی ابرکوه خبر داد.

یک کشف پیش از تاریخ در کوه پنج انگشتی

«ساشاریاحی مقدم» گفت: در بازدیدی که توسط کمیته بررسی و شناسایی آثار تاریخی معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان یزد از منطقه پنج انگشتی ابرکوه انجام شد، اشیای تاریخی از ادوار پیش از تاریخ و تاریخی از اطراف این منطقه کشف شد که از این بین، کشف یک سر پیکان تاریخی بسیار قابل توجه بود.

او با اشاره به این‌که منطقه پنج انگشتی ابرکوه در فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز شهرستان ابرکوه در کنار جاده های تاریخی ادویه و شاخه ای از جاده ابریشم قرار دارد، از آثار تاریخی که در اطراف این کوه وجود دارد از «جاده تاریخی ادویه»، «شاخه‌ای از جاده ابریشم»، «بخشی از مسیر راه شاهی تاریخی»، «کوه کلات» و «دخمه‌های تاریخی» معروف به «دخمه شاه‌وار»، «قلعه هارونی» و بسیاری از آثار تاریخی ارزشمند دیگر نام برد. 

به گفته‌ی وی، کوه پنج انگشتی از نظر طبیعی دارای سنگواره‌ها و فسیل‌هایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است. این درحالی است که این منطقه از منظر طبیعی در بین دو منطقه نمکزار و کوهستانی قرار دارد که  بخش شمالی آن در گذشته نه چندان دور یک باتلاق و نمکزار طبیعی بوده و بخش جنوبی آن کوه‌های زنجیر مانند زاگرس است.

او تاکید کرد: این دیوار طبیعی در تاریخ ایران اهمیت بسیار داشته به گونه‌ای که فقط از معبرها و شکاف‌های دره‌های این کوه‌ها امکان ارتباط شمال و جنوب مقدور بوده است، یکی از این گذرگاه‌ها که در نزدیک منطقه پنج انگشتی قرار دارد و بارها در شاهنامه فردوسی از آن نام برده شده، «تنگه پوزه سیاه» است.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

 • یزد

  طولانی‌ترین قنات جهان غرق در فاضلاب/ مسیر گردشگری قنات ساماندهی می شود

  قنات زارچ با بیش از 80 کیلومتر طول و ۳۰۰۰ سال قدمت از جمله قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنوات جهان است که چند سالی است به دلیل اهمیت سازه ‎‎ ای و شاخصه ‎‎ های گردشگری در قالب مجموعه قنات‎‎های ایران به ثبت جهانی رسیده است.

 • ابرکوه

  مخروبه در دل بافت تاریخی ابرکوه!

  یکی از ویژگی‌های شهرهای تاریخی داشتن بافت‌ها و بناهای تاریخی آنهاست که باعث باز شدن پای گردشگران به این مناطق و رونق اقتصادی جوامع محلی شده است، البته این بافت‌ها و بناها که بسیاری از آنها به ثبت ملی و برخی مانند بافت تاریخی شهر یزد به ثبت جهانی نیز رسیده است، در گذر زمان دچار آسیب‌های طبیعی و گاهاً نیز انسانی می‌شوند ولی با این تفاوت که متولیان این حوزه بیشتر به حوزه مرمت بناهای تاریخی اهتمام دارند تا به بافت‌های تاریخی حوزه استحفاظی خود و همین باعث شده تا بسیاری از بافت‌های تاریخی شهرها و حتی روستاهای کشورمان به شدت دچار فرسودگی شوند.

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

 1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!