آخرین مطالب

شهری سفیدپوش از قاصدک‌های بهاری

1

همزمان با فصل بهار و بارشهای مناسب اخیر، 9000 هکتار از باغات و اراضی سلماس از گل های قاصدک بهاری پوشیده شده‌اند.

شهری سفیدپوش از قاصدک‌های بهاری

وقتی سخن از فصل بهار به میان می آید ناخداگاه ذهن ادمی به شکوفه باران درختان و سبز شدن طبیعت به خواب رفته در اقصی نقاط کشور پر می کشد، اما در مرزهای شمال غرب ایران و در شهرستان سلماس واقع در آذربایجان غربی، طبیعت به شکل دیگری خودنمایی می‌کند.

همزمان با بارش های بهاری باران و گرم شدن آب و هوا، جای جای دشت ها و باغات سلماس میزبان گلهای قاصدک بهاری می‌شوند که سبب سفیدپوش شدن بهاری باغات و اراضی کشاورزی این شهرستان می شود و نمایی بسیار زیبا برای عکاسان طبیعت و یا ثبت خاطرات طبیعت گردی خانواده ها به وجود می آورد.

گل قاصدک گیاهی است علفی و دائمی دارای برگهایی با بریدگی عمیق و گلهای زرد رنگ طلایی که 15 نوع مختلف دارد و بلندی ساقه آن به ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر می رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای به رنگ قهوه ای است که تا یک متر(و به ندرت تا دو متر) می رسد و ساقه و ریشه آن پر از شیرابه سفید رنگی است.

گلهای این گیاه در عمر چندین روزه خود شبها و در هنگام باران و نیز در هنگام خشکی هوا بسته می‌شوند و دارای دسته تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می گویند.
داود حاجی شاه ولدی، مدیرجهاد کشاورزی سلماس  خاطرنشان کرد: این گیاه معمولا در چمنزارها، باغات میوه، مزارع یونجه، اسپرس، اراضی مرطوب کنار نهرها و بطور کلی در مناطق با آب و هوای معتدل به طور خودرو می‌روید و حتی زنبور عسل نیز این گیاه را بسیار دوست دارد و شهد زیادی از آن بدست می‌آورد.

شاه ولدی بیان کرد: ریشه این گیاه دارای ماده‌ای تلخ به نام تراگزاسین، کولین و تاراگزاسرول است و همچنین در ریشه آن مقدار کمی تانن وجود دارد و نوعی الکالوئید به نام تاکزین و تاراگزه رول در اعضای این گیاه یافت می‌شود و علاوه بر این ترکیبات شیمیایی دارای ساپوئین، قندهای مختلف و اسیدهای چرب است.

وی افزود: همزمان با فصل بهار و بارشهای بهاری باران، قریب به 9000 هکتار باغات و اراضی کشاورزی سلماس مملو از این گل بسیار زیبا می‌شوند و جاذبه‌ای خاص به طبیعت شهرستان می‌بخشند.

شاه ولدی افزود: این گیاه بالاترین حد ویتامین آ را در بین گیاهان داراست و همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم است. املاح کلسیم، پتاسیم، آهن، منیزیوم، فسفر، سیلیس و گوگرد در این گیاه ثابت شده است.

مدیرجهاد کشاورزی سلماس در خصوص فواید دارویی این گیاه خودرو اظهار کرد: قاصدک مقوی معده و تونیک و خنک کننده است و در موارد زخم و جوش و کورک، جراحت، آبسه و گزش مار و دندان کرم خورده تجویز می‌شود؛ علاوه بر این موارد برای تصفیه خون بسیار مؤثر است و در موارد خارش و جراحت های داخلی اثر مفید دارد.

شاه ولدی اضافه کرد: از ریشه این گیاه برای معالجه بیماریهای مزمن کبد و کلیه و دفع سنگ صفراوی استفاده می‌شود و نیز مالیدن شیرابه آن به چشم برای درخشان نمودن سفیدی و افزایش بینایی مفید است؛ خوردن آب آن با روغن زیتون نیز برای رفع مسمومیت اکثر سموم نافع است.

همه ساله طبیعت چشم نواز سلماس با قاصدک های بهاری اش میزبان مردم سلماس و مسافرین عزیز برای ثبت خاطراتی خوش از این شهرستان است.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!