آخرین مطالب

زوم «سائوپولو» بر سینمای ایران

1

چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سائوپولو» که از ۲۹ مهر تا ۱۲ آبان ماه در برزیل در حال برگزاری است، میزبان ۱۲ فیلم ایرانی است.

زوم «سائوپولو» بر سینمای ایران

جشنواره‌ی «سائوپولو» در کنار جشنواره فیلم «ماردل‌پلاتا» آرژانتین، از قدیمی‌ترین رویدادهای سینمایی آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

امسال جشنواره فیلم سائوپولو، فیلم‌های "اژدها وارد می‌شود!" (مانی حقیقی)، "فروشنده" (اصغر فرهادی)، "لانتوری" (رضا درمیشیان)، "قشنگ و فرنگ" (وحید موساییان)، "خواب آب" (فرهاد مهرانفر) را در بخش سینمای جهان خود، فیلم‌های "سینما نیمکت" (محمد رحمانیان)، "زمانی دیگر" (ناهید حسن زاده)، "مات" (صبا کاظمی)، "چهارشنبه" (سروش محمدزاده) و "خانه‌ای در خیابان چهل و یکم" (حمید رضا قربانی) را در بخش مسابقه جشنواره که ویژه فیلم‌های اول و دوم کارگردان‌هاست، به نمایش گذاشته است.

در بخش بزرگداشت‌ عباس کیارستمی هم فیلم‌های "۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی و "منو خونه ببر" (عباس کیارستمی) را به نمایش درآورده است.

فیلم "زندگی در مرز" با تهیه کنندگی بهمن قبادی و کارگردانی ۸ نوجوان، "پرچمی بدون کشور" ساخته بهمن قبادی و محصول عراق، "سوی نرو" ساخته رفیع پیتز و محصول آلمان/فرانسه/مکزیک، "رویاهای رادیو" ساخته بابک جلالی و محصول آمریکا، "چیزهای بزرگتر" ساخته وحید حکیم زاده و محصول انگلستان/ژاپن، "آهنگ بدون سرزمین" ساخته آیت نجفی و محصول فرانسه/آلمانو "کما" ساخته سارا فتاحی و محصول سوریه/لبنان در برنامه امسال جشنواره سائوپولو دیده می‌شوند. 

آن‌طور که گفته می‌شود؛ جشنواره‌ی فیلم سائوپولو همواره توجه ویژه‌ای را از زمان مدیریت لئونک‌کوف بنیانگذار فقید این جشنواره به سینمای ایران داشته و پس از درگذشت وی در سال ۲۰۱۱، همسرش رناتا آلمیدا هم سینمای ایران را به خوبی در جشنواره سائوپولو به نمایش گذاشته است.

جشنواره فیلم سائوپولو نقش مهمی در معرفی سینمای نوین ایران چهره‌های شاخص آن از سال‌های دهه هشتاد میلادی تاکنون داشته و عباس کیارستمی، امیر نادری، رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی، اصغر فرهادی و.. به چهره‌های محبوب سینمای جهان در کشور برزیل تبدیل شده‌اند.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!