آخرین مطالب

دوبیتی‌های بابای همدان با طعم عشق است

1

سالیان درازیست بابای همدان به خواب ابدی فرو رفته است، بابایی که شعر می‌سرود و عرفان را پیشه خود کرده بود.

 «باباطاهر عریان» در اواخر قرن چهارم هجری چشم به جهان گشود و در قرن پنجم هجری به عنوان شاعر، دوبیتی‌سرا و عارف در بین مردم شهرت‌یافت.

شابد برای بسیاری این سوال پیش آید که چرا به این شاعر دوبیتی‌سرا لقب «عریان» داده‌اند؟! در پاسخ باید گفت عریان به معنای دل بریدن از تعلقات دنیایی است و باباطاهر در آن دوران دل را از تعلقات دنیایی به دور کرده بود و اما در آن زمان لقب «بابا» را به معنای پیروان وارسته به طاهر نسبت داده‌اند.

بابای همدان امروز در آرامگاهی در ضلع شمالی همدان واقع در میدانی به نام خود آن حضرت، میزبان میهمانان داخلی و خارجی بسیاری است و هنوز هم دوبیتی‌های پر مغز او که بر روی دیوار داخلی آرامگاهش حک شده، دل هر اهل ادبی را تسخیر می‌کند.غزل و قطعه باباطاهر عریان به لهجه لری

یک کارشناس میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان به خبرنگار ایسنا گفت: باباطاهر عریان یکی از دو شاعر معروف قرن پنجم هجری بوده که چند غزل و قطعه به لهجه لری سروده است.

مریم طباطبائیان با بیان اینکه کتاب «سرانجام» از آثار سرشار از معانی دل‌انگیز باباطاهر عریان است، اظهار کرد: این شاعر بزرگ در یکی از دوبیتی‌های مشهورش سال تولد خود را توسط حروف ابجد، ۳۲۸ هجری قمری عنوان کرده است.

باباطاهر عریان اصالتا همدانی است

وی با اشاره به اینکه باباطاهر عریان اصالتا همدانی بوده است، تصریح کرد: این شاعر وارسته در سن ۸۵ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرده و در آرامگاهی به نام خودش در ضلع شمالی همدان مدفون است.

این کارشناس میراث فرهنگی با بیان اینکه در قرن ۶ هجری قمری آرامگاه باباطاهر به صورت برجی آجری و هشت ضلعی بوده است، گفت: این بنا چندین بار بازسازی شده اما احداث جدید آن در سال ۱۳۴۹ با همت انجمن آثار ملی انجام شده است.همجواری برخی ادبا با بابای همدان

وی افزود: در این بنا برخی از ادیبان مانند محمدبن عبدالعزیز، از ادبای قرن سوم هجری قمری، ابولفتح  اسعد از فقهای قرن ۶ و مفتون همدانی از شعرای قرن ۱۴ در جوار مزار باباطاهر مدفون شده‌اند.

طباطبائیان درباره ویژگی‌های این آرامگاه اظهار کرد: برج آرامگاه بر قاعده‌ای هشت ضلعی بنا شده که ارتفاع آن از سطح فوقانی تپه ۳۵.۲۰ و  از سطح خیابان ۳۰.۲۵ متر است.

وی ادامه داد: ستون‌های ۸گانه برج، قطعه سنگ مزار، کف و پله‌های آرامگاه از سنگ گرانیت حجاری شده و بنای اصلی آن نیز به ابعاد۱۰×۱۰متر با مجموعه‌ای از منشورها پوشیده شده و دارای مدخل‌های ورودی و منفذهای نور است.

طباطبائیان تصریح کرد: نما و فرش بنای آرامگاه باباطاهر همدان از سنگ است و در داخل آن کتیبه‌هایی از کاشی وجود دارد.نگارش 24 دوبیتی در محوطه آرامگاه باباطاهر

این کارشناس میراث فرهنگی اظهار کرد: در محوطه داخلی آرامگاه ۲۴ دوبیتی از سروده‌های باباطاهر بر ۲۴ قطعه سنگ مرمری نوشته و ثبت شده است.

وی افزود: یکی از دوبیتی‌های معروف و پر طرفداری که بر روی سنگ مرمری نوشته شده، عبارت است از «ز دست دیده و دل هردو فریاد، که هرچه دیده بیند دل کند یاد/ بسازم خنجری نیشش ز فولاد، زنم بر دیده تا دل گردد آزاد».اکتشاف لوح کاشی ار مقبره باباطاهر

طباطبائیان با بیان اینکه این بنا چندین بار بازسازی شده است، عنوان کرد: در زمان پهلوی اول از طرف شهرداری همدان بنای جدیدی به جای بنای قدیمی ساخته شد که مصالح آن بیشتر آجر بوده است و در جریان همین بازسازی، لوح کاشی مربوط به قرن هفتم هجری که هم‌اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود، به دست آمده است.

این کارشناس میراث فرهنگی افزود: بر روی این کاشی فیروزه‌ای رنگ، آیات قرآن مجید به خط کوفی برجسته نوشته شده است.

وی گفت: احداث بنای جدید در سال ۱۳۴۴ خورشیدی با همت انجمن آثار ملی و شهرداری همدان و توسط محسن فروغی انجام شده همچنین این بنای تاریخی طی شمار ۱۷۸۰ در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۷۶ به ثبت آثار تاریخی و ملی ایران رسیده است.

برخی اشعار باباطاهر انگلیسی و برخی لری است

طباطبائیان با اشاره به اینکه برخی از اشعار باباطاهر انگلیسی و بعضی از آن به لهجه لری است، اعلام کرد: تنها مجموعه کلمات قصار او به زبان عربی بوده است.

کتاب «سرانجام» باباطاهر

وی به کتاب «سرانجام» باباطاهر اشاره کرد و گفت: این کتاب دو بخش دارد که بخشی از آن عقاید عرفا و صوفیان بوده و بخش دیگری از آن الفتوحات ربانی فی اشارات همدانی است.

این کارشناس میراث فرهنگی با اشاره به اینکه این شاعر عارف معاصر با طغرل سلجوقی بوده، با او دیدار داشته و مورد تکریمش قرار گرفته است، تصریح کرد: متاسفانه از خاندان باباطاهر و میزان و نوع تحصیلات او مدارکی در دست نیست.زیارت باباطاهر جزء برنامه‌های گردشگران است

طباطبائیان بابیان اینکه زیارت و بازدید از آرامگاه باباطاهر جزء برنامه همیشگی مسافران و گردشگران  داخلی و خارجی بوده است، اظهار کرد: تعداد بازدیدکنندگان در فصل تابستان بسیار زیاد است تا جایی‌که در ماه به طور میانگین ۳۰ هزار نفر از مقبره بابای همدان دیدن می‌کنند.

وی افزود: در داخل آرامگاه غرفه فروش کتاب وجود دارد و در آن کتاب‌ها و اشعار باباطاهر به دست علاقمندان می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز به ایسنا گفت: در مجموع استان همدان و آرامگاه باباطاهر آنطورکه باید، معرفی و تبلیغ نشده است و بیش از این نیاز به شناخته شدن و شناساندن دارد.آرامگاه بوعلی‌سینا و باباطاهر جزء بناهای پربازدید همدان

علی مالمیر اعلام کرد: آرامگاه بوعلی‌سینا و باباطاهر جزء بناهای پربازدید هستند و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرند.

وی افزود: بیشترین آمار بازدید گردشگران در بین بناها مربوط به آرامگاه بوعلی‌سینا است اما آرامگاه باباطاهر هم در رتبه دوم و سوم جای دارد.

وجود مشاغل مزاحم در اطراف آرامگاه

مالمیر به وجود انواع دست‌فروشان و  فالگیران در اطراف آرامگاه باباطاهر اشاره کرد و گفت: جمع‌آوری این مشاغل مزاحم شهری برعهده شهرداری است که با جمع‌آوری آن می‌تواند به چهره گردشگری شهر کمک شایانی کند.

وی افزود: وجود این‌گونه مشاغل در اطراف اماکن گردشگری چهره ناموجهی را نشان می‌دهد و تأثیر مطلوبی بر جذب و ماندگاری مسافران نخواهد گذاشت.

مالمیر با بیان اینکه آمار بازدید از آرامگاه باباطاهر در چهار ماهه نخست امسال ۶۴ هزار و ۷۴۹ نفر بوده است، اظهار کرد: این آمار نسبت به پارسال کمی کاهش پیدا کرده که علت آن هم بلیت‌های رایگان و نیم‌بهایی است که در سال گذشته توزیع شده اما امسال توزیع نشده است.افزایش آمار بازدیدکنندگان خارجی از مقبره باباطاهر

وی از افزایش آمار بازدیدکنندگان خارجی از مقبره باباطاهر خبر داد و گفت: البته حضور گردشگران خارجی در ماه‌های مهر و آبان به اوج خود می‌رسد.

به گزارش ایسنا؛ اگر در یکی از شب‌های خنک همدان که نسیمی دل‌انگیز صورتتان را نوازش می‌کند، در جوار آرامگاه بابای همدان حضور پیدا کنید، بدون شک مشاهده نوری سبز رنگ که آرامگاه را در آغوش گرفته و کالسکه‌هایی که در اطراف میدان باباطاهر میزبان میهمانان و خنده‌های از ته دل کودکان هستند و آثاری که با دست‌های شهروندان همدانی ساخته شده و می‌تواند سوغاتی خوبی برای اقوام باشد، خالی از لطف نخواهد بود.و اما دوبیتی‌های عاشقانه باباطاهر پس از گذشت سالیان دراز هنوز هم می‌تواند عشق را در دل‌های عشاق زنده کند و تسکینی برای عاشقان زخم خورده باشد.

*کشم آهی که گردون پر شرر شی، دل دیوانه‌ام دیوانه‌تر شی/بترس از برق آه سوته دیلان، که آه سوته دیلان کارگر شی

**مکن کاری که پا بر ســـنگت آیو، جهان با این فراخـی تنگت آیو/چو فردا نامه خوانان نامه خونند، تو وینی نامه‌ی خود ننگت آیو

***خوشــا آندل کــه از خود بیخبر بــی، ندونه در ســـفر یا در حضر بی/بکوه و دشت و صحرا همچو مجنون، پی لیلی دوان با چشم تر بی

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

 • ابن سینا

  چند نما از معروف‌ترین پزشک ایران (به مناسبت روز پزشک)

  روزی که «ابن‌سینا» از مادری به نام ستاره متولد شد، کسی نمی‌دانست که آوازه‌ی دانش و تبحر او در پزشکی به همه جای دنیا می‌رسد و به ستاره‌ای درخشان برای سرزمینش تبدیل می‌شود؛ چهره‌ی مشهوری که دست‌مایه‌ی خلق آثار هنری متعددی نیز قرار گرفته است.

 • گردشگر

  کویرنوردی، جاذبه ژئوتوریسمی بزرگ ایران

  یک راهنمای گردشگری اجزای شکل دهنده قلمرو صنعت ژئوتوریسم را شکل زمین، فرآیندهای زمینی و صنعت گردشگری بیان کرد و گفت: به طور کلی جاذبه‌های ژئوتوریسمی از نظر مقیاس به سه گروه بزرگ مانند کویر بزرگ ایران در جنوب سمنان، مقیاس متوسط مانند آبشارهای بزرگ و کوچک و مقیاس کوچک مانند جای پای دایناسورها یا لایه‌های پر از فسیل تقسیم‌بندی کرد.

 • گردشگر خارجی

  گردشگری حلال افقی نو فراروی صنعت گردشگری ایران

  ردشگری حلال(Halal tourism) به عنوان محصول و مدلی جدید در صنعت گردشگری حاصل کمک سازمان کنفرانس اسلامی با تعیین استانداردهای آن، افقی نو و روشن را فراروی صنعت گردشگری ایران قرار داده است.

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

 1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!