آخرین مطالب

جواب ایران به درخواستِ کمکِ عراق/همکاری می کنیم

1

«ایران به عنوان کشور همسایه که در همه مسائل عراق با آن‌های همکاری دارد، به دنبال صحبت‌های معاون رییس جمهور، آمادگی خود را برای همکاری با عراق اعلام می‌کند.»

جواب ایران به درخواستِ کمکِ عراق/همکاری می کنیم

در حالی مسؤولان عراقی کمتر از یک ماه قبل دست کمک برای عملیات نجات بخشی «ایوان مدائن» در عراق، به سوی مسئولان میراث فرهنگی ایران دراز کرده بودند که دو روز گذشته، بخش‌هایی از این اثر تاریخی در عراق فرو ریخت، وضعیت این محوطه باستانی را مسئولان فرهنگی این کشور به اندازه‌ای می‌دانند که معتقدند باید منتظر ریزش بخش‌های دیگری از این اثر تاریخی و باستانی باشیم.

در سفر «عبدالامیر الحمدانی» - وزیر فرهنگ و گردشگری عراق - در ۲۲ بهمن امسال و دیداری کوتاه با علی اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، او علاوه بر مطرح کردن پیشنهادهایی برای توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش گردشگری و میراث فرهنگی، نگهداری آثار باستانی را مهمترین چالش این کشور دانسته و از ایران درخواست کرده بود تا «در این زمینه با توجه به مفاد آخرین تفاهم نامه دو کشور به عراق کمک کند.»، همچنین تاکید کرده بود: «طاق کسری (ایوان مدائن) از جمله آثار باستانی عراق است که به خاطر اقدامات مرمتی گذشته و از طرفی کهنسالی به نگهداری و ترمیم نیاز دارد.»

گویا عراقی‌ها از وضعیت این بنای تاریخی که سال‌ها به واسطه‌ی جنگ و قبل و بعد از آن تقریباً به حال خود رها شده بود، خبر داشتند که چنین درخواستی را از مسؤولان میراثی کشور داشتند، چون ۲۴ روز بعد، یعنی ۱۶ اسفند، «کاظم الشمری» - نماینده ائتلاف ملی عراق - از مقامات ارشد این کشور خواست هرچه سریع‌تر فکری به حال نجات اثر باستانی «ایوان مدائن» بکنند.

او با انتشار تصاویری که نشان می‌داد بخش‌هایی از این اثر باستانی و جهانی از این اثر باستانی اخیراً فروریخته، از رئیس جمهور، نخست‌وزیر و وزیر فرهنگ و سازمان یونسکو خواست برای نجات و ترمیم آن سریعاً اقدام کنند.

شبکه سومریه، حتی اعلام کرده است؛ «شب گذشته (۱۶ اسفند) بخش‌هایی از ایوان کسری فروریخت» و از سوی دیگر «هر لحظه امکان دارد، فرود بریزد.»
طاق کسری چرا ساخته شد؟

طاق کسری (طاق خسرو) یا ایوانِ مدائن نام کاخ پادشاهان ساسانی در ۳۷ کیلومتری جنوب شهر بغداد در ساحل خاوری رود دجله و از مهم‌ترین سازه‌های دوران ساسانیان است و آرامگاه سلمان فارسی از یاران محمد پیامبر اسلام (ص) در نزدیکی آن زیارتگاه مسلمانان است.

این طاق جای جلوس رسمی شاه ایران بوده است. ساختمان این بنا را در داستان‌ها به خسرو اول نسبت داده‌اند، به‌عقیده «هرتسفلد» طاق کسری را باید از بناهای شاپور اول دانست.

در حفاری‌های جدید محققان آلمانی قطعاتی از تزئینات گچبری و غیره دیده شده، طاق کسری جزو مقر عادی شاهنشاه محسوب می‌شده و از نظر ساختمانی تا حدی ساده بوده است، اما حیرت نظاره کنندگان دربرابر این بنا بیشتر به خاطر عظمت و شکوه آن است. گفته می‌شود قبل از این گمان می‌شده است که «طاقِ کسری» در تیسفون قرار دارد، اما تیسفون، اسبانبر و چند شهر کوچک دیگر مانند بغداد، روی یکدیگر «شهرگان» یا «مدائن» را تشکیل می‌دادند.

ویرانه‌های این کاخ هنوز در کشور عراق باقی است. «ابوجعفر منصور» خلیفه عباسی نخستین کسی بود که کوشید تا آن را ویران کند ولی در این کار ناکام ماند. وی از مصالح آن برای ابنیه شهر جدید بغداد استفاده کرد و بخاطر اینکه در نظر وی حمل مصالح به بغداد از ارزش خود مصالح بیشتر شده از ادامه تخریب آن خودداری کرد.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

 • عراق

  جنگ تحمیلی‌ تقریباً دو برابر جنگ‌ جهانی‌ اول و 1/5برابر جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ طول‌ کشید

  جنگ‌ تحمیلی‌ عراق علیه‌ ایران‌ از طولانی‌ترین‌ جنگ‌های‌ قرن ‌حاضر است‌. این‌ جنگ‌ تقریباً دو برابر جنگ‌ جهانی‌ اول‌، یک‌ و نیم ‌برابر جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ و سه‌ برابر جنگ‌ شبه‌ جزیره‌ کره‌ طول‌ کشید.

 • ایوان مدائن

  درخواست دوباره انجمن علمی باستان‌شناسی بعد از ۵ سال

  «انجمن علمی باستان‌شناسی ایران که از آبان سال ۱۳۹۲ به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد داده بود تا مدیران میراث فرهنگی کشور به آثار فرهنگی و تمدنی باشکوه ایران در کشورهای پیرامونی - که زمانی بخش از قلمرو ایرانِ سرفراز بوده‌اند ـ توجه کنند، با اتفاق رخ داده برای "ایوان مدائن" بار دیگر این درخواست را تکرار کردند.»

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

 1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!