آخرین مطالب

بازار تهران

1

«سر توماس هربرت» در سال 1108 قمری در دوره صفویه، در سفرنامه خودش بازارهای تهران را فاقد سقف توصیف کرد.

بازار تهران

تصمیم داریم از این به بعد در مجله بلیت‌دات‌کام با هم ایران‌گردی کنیم. هر روز سر بزنیم به استان‌های مختلف کشور عزیزمان و پابه‌پای هم تمام از جاذبه‌های گردشگری دیدن کنیم. در شهرها و روستاها  بگردیم. سری به آثار باستانی بزنیم و با فرهنگ و آداب‌ورسوم هر منطقه بیش‌تر آشنا بشویم. 
از میان شهرهایی که می‌خواستیم انتخاب کنیم با خومان گفتیم اول از قلب تپنده پایتخت، تهران شروع کنیم.

تهران را همه با شلوغی‌ها و ترافیکش می‌شناسند. شهری که مرکز تجاری ایران است و بیش‌ترین جمعیت را در خود جای داده. برای همین خیلی‌ها به سودای درآمد بیش‌تر از شهرهای دور و نزدیک کشور به تهران مهاجرت می‌کنند. ولی تهران فقط شلوغی و ترافیک و هوای آلوده نیست. جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که می‌شود ساعت‌ها به گردش و تفریح در این مکان‌ها پرداخت و لذت برد.

  یکی از این امکان مهم گردشگری و البته قطب مهم تجاری تهران، بازار تهران است.

«سر توماس هربرت» در سال 1108 قمری در دوره صفویه، در سفرنامه خودش بازارهای تهران را فاقد سقف توصیف کرد.اما با گذشت سال‌ها این مکان گسترده‌تر شد و امروزه بازار قدیمی تهران در منطقه 12 شهری در میان خیابان‌های مولوی در جنوب، مصطفی خمینی (سیروس سابق) در شرق، پانزده خرداد (بوذرجمهری سابق) در شمال و خیام در غرب قرار دارد.
 قدمت بازار به سال ۹۰۷ تا ۱۱۳۵ و دوران صفویان می‌رسد. طبق تاریخی که بر جا مانده، بنای اولیه  بازار در دوران شاه طهماسب اول صفوی ساخته شده و بر اساس نوشته  طنیع الدوله، چهارسوی بزرگ و کوچک آن در دوران فتحعلی شاه قاجار بنا نهاده شد.
در میان اماکن بازار تهران، بازار بین‌الحرمین، از ساخته‌های دوره محمدشاه قاجار و بازار امیر، سرای امیر و بازار کفاش‌ها از افزوده‌های دوران ناصرالدین‌شاه است.
در زمان فتحعلی شاه که قسمت‌هایی از بازار ساخته شد، کل مجموعه گسترش پیدا کرد به گونه‌ای که به سمت ارگ و مسجد جامع هم کشیده شد و فاصله  بین این دو مکان، به پر رونق‌ترین و معروف‌ترین بخش بازار تبدیل شد. به ترتیب در دوره‌های بعدی، تعداد راسته‌های بازار بیش‌تر و بیش‌تر شد تا جایی که امروز با تعداد بسیار زیادی راسته مواجه‌ایم و هر کدام از این راسته‌ها هم به کاری مشغولند و مربوط به صنف خاصی هستند.

طبق گفته هایی، بازار کرجی دوزها، بازار نعل چی‌ها و سراج‌ها، قدیمی‌ترین بخش بازار هستند. با این وجود، بازار کفاش‌ها، بازار فرش فروش‌ها، بازار آهنگران، بازار مسگران و بازار چهل تن، از قدیمی‌ترین بخش‌های بازار محسوب‌می شوند.
 بازار تهران با وجود قدمتی که دارد از محبوبیتش کاسته نشده و هنوز افراد بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.  مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری سبب شده تا روزانه افراد بسیاری برای تامین اقلام مورد نیاز خود سری به این بازار قدیمی بزنند.
در اطراف بازار، بناهای با ارزش تاریخی دیگری مثل مسجد امام و مسجد جامع هم به چشم می‌خورد که به همراه بازار تهران، جز مهم‌ترین مجموعه‌های تاریخی و معماری تهران محسوب می شوند. 
متاسفانه با پیشرفته شدن شهرنشینی و مدرن شدن معماری شهری، بازار تهران نیز از تغییرات به دور نمانده، قسمت‌هایی از آن نوسازی شده و حتی قسمت‌هایی نیز از بین رفته است. 
 قسمت‌های قدیمی بازار، دارای معماری طاقی و گنبدی شکل است در قسمت‌های مسقف نور از طریق سوراخ‌ها و روزنه‌هایی که در آجرها وجود دارد و به داخل می تابد.
بازار تهران یکی از بهترین بناهای قدیمی تهران است که جزو محل‌های گردشگری هر توریستی به شمار می‌رود.       

منبع: بلیت‌دات‌کام

مطالب مرتبط

 • تهران

  تهران 230 ساله شد

  تهران - جشن 230 سالگی تهران با حضور جمع زیادی از مسوولان و مردم چهارشنبه شب در میدان مشق تهران برگزار شد.

 • صفویه

  سه قطعه سفال، راوی ۷۰۰۰ سال قدمت در تهران

  «سه قطعه سفال در بازار صندوق‌سازان توانستند قدمت تهران را ۶۶۰۰ سال بیشتر به عقب بکشانند، بنابراین دیگر داستان مسافر چشمه علی و شهری ری دیگر منتفی است، تهران ۷۰۰۰ سال قدمت دارد»

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

 1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!